Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Na czym polega prowadzenie kadr i płac w przedsiębiorstwie

Data publikacji 22 listopada 2020


Najczęściej w działalności większości przedsiębiorstw niezbędna jest obsługa administracyjna, w zakres której wchodzą nie tylko obowiązki związane z przyjmowaniem korespondencji, czy też dbaniem o prawidłowe funkcjonowanie firmy, lecz także prowadzenie kadr i płac. Jest to zakres, który jest bardzo rozległy, bowiem składa się na niego wiele elementów i czynności, dlatego też wielu przedsiębiorców powierza to zadanie wynajętemu biurze rachunkowemu bądź zewnętrznej firmie, w ramach tzw. outsourcingu. Jakie zatem czynności składają się na ten zakres usług i dlaczego przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zewnętrzne firmy?

Czynności w ramach prowadzenia kadr i płac

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia akt osobowych pracowników oraz dokumentacji dotyczącej stosunku pracy. Do tych obowiązków należy także m.in. prowadzenie ewidencji czasu pracy każdego pracownika. Ważne jest, by czynności te prowadzone były rzetelnie, bowiem karta czasu pracy daje pracodawcy pełną kontrolę nad uprawnieniami pracowników.
Do obowiązków firmy należy nie tylko prowadzenie dokumentacji pracowniczo – płacowej, lecz także inne niezbędne zadania, takie jak: sporządzanie wszelkich raportów kadrowo – płacowych, w tym także GUS; kontrola terminowości płac, w skład której wchodzą listy płac, deklaracje ZUS, rozliczenia podatkowe oraz PFRON; reprezentowanie firmy podczas kontroli zewnętrznych instytucji, takich jak ZUS, Państwowa Inspekcja Pracy, czy administracja skarbowa.
Część w tych czynności wykonywana jest raz w roku, np. rozliczenia skarbowe, większość jednak musi być wykonywana częściej – raz w miesiącu, a w niektórych przypadkach nawet częściej.

Zlecenie obowiązków zewnętrznemu podmiotowi

Ze względu na to, że czynności w ramach prowadzenia kadr i płac jest bardzo wiele, a niektóre z nich są bardzo skomplikowane, niezbędna jest ich prawidłowa kontrola i systematyka. W związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na zlecenie tych obowiązków zewnętrznej firmie, by móc zdjąć ze swoich barków tak czasochłonne zadania. Ponadto w Kodeksie Pracy zachodzą często zmiany, a wielu pracodawców nie jest w stanie po prostu nadążyć za zmieniającymi się przepisami.

Tak więc, prowadząc dużą firmę, zatrudniającą wiele osób, warto stworzyć osobny dział zajmujący się prowadzeniem kadr i płac, w ramach którego zadania w tym zakresie będą wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów lub też zlecić te czynności zewnętrznemu podmiotowi, bowiem nierzetelne prowadzenie dokumentacji może prowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak kary skarbowe lub przegrana w sądzie.

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?