Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Ulgi podatkowe za 2023

Ulgi podatkowe za 2023. Co można odliczyć od podatku?

Data publikacji 18 marca 2024


Rozliczenie podatkowe to czas, w którym każdy podatnik staje przed zadaniem zsumowania swoich dochodów i wydatków z minionego roku. W okresie 2023/2024 nie brakuje zmian w przepisach podatkowych, które otwierają nowe możliwości dla podatników, pozwalając na odliczenie od podatku szeregu wydatków. Odliczenia te są nie tylko sposobem na zmniejszenie obciążeń podatkowych, ale również zachętą do inwestowania w określone obszary życia społecznego i ekonomicznego. Sprawdź, o czym warto pamiętać wypełniając PIT za rok 2023.

Co można odliczyć?

Oto wybrane ulgi podatkowe dla rozliczeń z roku 2023, które mogą znacząco obniżyć Twoje zobowiązania podatkowe:

 • Rozliczenie z dzieckiem pełnoletnim – możliwość skorzystania z podwojonej kwoty wolnej od podatku, pod warunkiem, że roczne zarobki dziecka nie przekraczają 16 061,28 zł.

 • Ulga dla seniorów pracujących – dostępna dla osób, które zdecydują się pracować zamiast pobierać emeryturę, do rocznych zarobków wynoszących 85 582 zł.

 • Wspólne rozliczenie z małżonkiem – umożliwia korzystanie z podwojonej kwoty zmniejszającej podatek dla par, które rozliczają się według ogólnych zasad.

 • Ulga dla osób do 26 roku życia – skierowana do młodych ludzi, umożliwia zwolnienie z podatku dochodów do wysokości 85 582 zł.

 • Ulga dla rodziców z co najmniej czwórką dzieci – rodziny wielodzietne mogą liczyć na ulgę do kwoty 85 582 zł.

 • Ulga na dziecko – umożliwia odliczenie 1112,04 zł za pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł za trzecie, a 2700 zł za każde kolejne, wymagane są odpowiednie dokumenty.

 • Ulga za pracę za granicą (abolicyjna) – pozwala odliczyć do 1360 zł, konieczne jest przedłożenie odpowiednika polskiego PIT-11 z zagranicy.

 • Odliczenie składek zdrowotnych – dostępne tylko dla osób rozliczających się na zasadach podatku liniowego lub ryczałtu.

 • Ulga na remonty i modernizację – możliwość odliczenia 50% poniesionych wydatków, niezbędna jest faktura VAT.

 • Ulga termo modernizacyjna – do odliczenia maksymalnie 53 000 zł, wymagane są faktury VAT od podatników VAT czynnych.

 • Ulga na składki związkowe – umożliwia odliczenie do 500 zł rocznie.

 • Ulga na leki – możliwość odliczenia do 100 zł miesięcznie za leki na receptę, wymagane zaświadczenie lekarskie. Dodatkowo, za wydatki na pieluchy i pieluchomajtki można odliczyć do 2280 zł, z załączonym dowodem zakupu.

 • Ulga Internetowa – umożliwia odliczenie 760 zł, ale tylko przez dwa kolejne lata.

 • Każda z tych ulg podatkowych ma swoje kryteria i warunki, które należy spełnić, aby móc z nich skorzystać i odpowiednio zmniejszyć obciążenie podatkowe.

Kto może pomóc w rozliczeniu ulg?

Skorzystanie z usług doświadczonego doradcy podatkowego może znacząco ułatwić i zoptymalizować proces rozliczania PIT-u za ubiegły rok. Profesjonalista w tej dziedzinie nie tylko pomoże w zrozumieniu zawiłości przepisów podatkowych, ale również wskaże, jak maksymalnie wykorzystać dostępne ulgi i odliczenia, by zmniejszyć wysokość należnego podatku. Doradca podatkowy, dysponujący aktualną wiedzą o obowiązujących regulacjach, może również doradzić w kwestiach, które mogą wydawać się skomplikowane dla przeciętnego podatnika, takich jak zmiany w przepisach, nowe możliwości odliczeń czy optymalizacja podatkowa. Współpraca z takim specjalistą to nie tylko gwarancja prawidłowości rozliczenia, ale także oszczędność czasu i spokój ducha, że wszystkie potencjalne korzyści zostały w pełni wykorzystane.

Materiał zewnętrzny

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?