Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Rachunek maklerski

Rachunek maklerski – co to jest i gdzie go założyć?

Data publikacji 26 lipca 2022

Od dawna korzystasz z konta oszczędnościowo-rozliczeniowego? Niestety, jeżeli chcesz inwestować w papiery wartościowe, potrzebny będzie inny rachunek – rachunek maklerski. Dowiedz się, czym jest rachunek maklerski i gdzie możesz go założyć.

Do czego służy rachunek maklerski?

O rachunku maklerskim nieprzypadkowo mówi się w kontekście inwestowania – jest on niezbędny do zakupu i sprzedaży wybranych instrumentów finansowych. Każdy, kto posiada rachunek maklerski, może choćby:

  • nabywać instrumenty finansowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych,
  • handlować walutami na rynku Forex,
  • inwestować na rynkach zagranicznych.

Chcesz mieć dostęp do zaawansowanej platformy transakcyjnej? Zależy Ci też na wsparciu ekspertów i niskich opłatach (spread, prowizja)? W takim razie otwórz rachunek maklerski u brokera, który zebrał dobre opinie wśród inwestorów. Bez trudu znajdziesz ranking rachunków maklerskich, który pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Dopiero stawiasz pierwsze kroki jako inwestor i uczysz się podstaw? Zminimalizuj ryzyko i zacznij od rachunku demo, dzięki któremu przetestujesz swoją wiedzę o inwestowaniu i tradingu.

Czym się kierować przy wyborze rachunku maklerskiego?

Założenie rachunku maklerskiego – podobnie jak standardowego ROR – najczęściej jest bezpłatne. Inaczej jednak wygląda kwestia prowadzenia takiego rachunku. Najczęściej inwestorzy muszą liczyć się z opłatami, często też nie są one niskie. Opłaty to przy tym nie wszystko. Jeżeli nie chcesz po pewnym czasie zmieniać rachunku, zwróć też uwagę na:

  • wysokość początkowego zasilenia – może to być np. 2000 euro, ale w przypadku niektórych rachunków wymagana kwota to np. 1 000 000 euro,
  • wsparcie techniczne – jeżeli jest ono oferowane, należy sprawdzić, w jakich językach (czasem jedynie w języku angielskim),
  • sesje z ekspertami – w ten sposób możesz porozmawiać ze znanymi na całym świecie analitykami rynków finansowych.

Podmiot oferujący prowadzenie rachunku maklerskiego powinien być nadzorowany przez państwowe instytucje. Może to być np. polska Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) lub instytucja zagraniczna – choćby Duński Urząd Nadzoru Finansowego.

Czy każdy może otworzyć rachunek maklerski?

Aby założyć rachunek maklerski, trzeba spełnić określone wymagania. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami taki rachunek może być prowadzony wyłącznie dla:

  • osoby pełnoletniej,
  • osoby posiadającej NIP.

Podczas zakładania rachunku maklerskiego wymagane jest też okazanie dokumentu tożsamości. Planujesz otworzyć takie konto przez internet? Będziesz musiał przesłać skan np. dowodu osobistego (zostanie on wykorzystany wyłącznie w celu potwierdzenia Twojej tożsamości).

Przed założeniem rachunku maklerskiego warto również zapoznać się z dokumentami udostępnionymi przez instytucję, która będzie go dla Ciebie prowadzić. Mowa m.in. o regulaminie precyzującym zasady realizacji zleceń.

Artykuł sponsorowany

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?