Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

Badania kontrolne, a zaświadczenia o zdolności do pracy

Data publikacji 26 grudnia 2020


Każdy z nas jest pracownikiem, jednak nie każdy z nas zna przepisy kodeksu prawa pracy. Znajomość przepisów z zakresu prawa może nam ułatwić codzienność w pracy. Dzięki znajomości przepisów wiemy, jakie obowiązki i prawa nałożył na nas ustawodawca, gdy podpisujemy umowę o pracę. Co więcej, dzięki tej wiedzy wiemy, jakie obowiązki i prawa ma pracodawca – ta wiedza niewątpliwie jest drogocenna.

Czy kodeks pracy powinien znać każdy pracownik?

Przepisy kodeksu pracy powinien znać każdy pracownik. Nie musi on oczywiście znać całego kodeksu pracy, natomiast znajomość podstawowych przepisów nie pozwala na nadużycie pracodawcy.

Dzięki znajomości kodeksu wiemy, ile pracodawca może nam zaoferować umów na czas określony. Wiemy, że przyjmując aneks przedłużający wywiera on takie skutki jak umowa o pracę. Dzięki znajomości przepisów prawa możemy sami policzyć, jaki mamy staż pracy i co się do niego wlicza. Ile nam urlopu przysługuje. Są to bowiem podstawowe pojęcia, które powinna znać osoba podejmująca zatrudnienie u pracodawcy.

Częstą kwestią, która sprawia problem są badania lekarskie, a szczególnie kontrolne. No właśnie, co tak naprawdę oznaczają badania kontrolne?

Badania kontrolne

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni obowiązkowo musi mieć zrobione badania kontrolne. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że pracodawca nie ma prawa dopuścić pracownika do pracy bez badań kontrolnych.

Pierwszą kwestią w badaniach kontrolnych jest okres choroby. Zwolnienie lekarskie musi trwać dłużej niż 30 dni. Zwolnienie lekarskie wynoszące równe 30 dni nie powoduje konieczności zorganizowania badań kontrolnych. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że kobiety powracające z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego nie muszą wykonywać badań kontrolnych. Badania kontrolne będą konieczne bowiem w przypadku, gdy przed urlopem tym pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Drugą kwestią jest konieczność otrzymania zaświadczenia o ukończonym leczeniu od lekarza leczącego. Lekarz medycyny pracy bez takiego zaświadczenia nie wyda orzeczenia o zdolności do pracy. Posiadanie tego potwierdzenia jest bowiem obligatoryjne. Lekarz medycyny pracy po zweryfikowaniu dokumentu przedłożonego przez pracownika wyda zaświadczenie o zdolności do pracy – nazywane również orzeczeniem. Pracownik mając takie orzeczenie, może spokojnie przystąpić do pracy. Ważną kwestią jest również weryfikacja szkolenia BHP. Często zdarza się, że pracownik kierowany na badania kontrolne dodatkowo musi odbyć szkolenie przypominające z zakresu BHP.

Sztabki złota

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?