Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

Dotacje dla młodych przedsiębiorców – jakie kwoty i dla kogo?

Data publikacji 19 grudnia 2020


Założenie własnej firmy jest marzeniem wielu Polaków. Co mają zrobić, aby się ono spełniło? Skąd znaleźć niezbędne i spore pieniądze? Odpowiedź jest oczywiście prosta. Udać się np. do urzędu pracy, gdzie przyznawane są dotacje dla młodych przedsiębiorców. W artykule opiszemy, jakie są obecnie kwoty oraz podstawowe warunki, aby je otrzymać.

Wiek osób ubiegających się o dotacje

Niestety, nie każdy może starać się o to ciekawe dofinansowanie. Głównym rozgraniczeniem jest sam wiek! W regulaminie jest wyraźnie zaznaczone, że z takiej formy pomocy skorzystają beneficjenci bezrobotni, ale tylko ci poniżej 30 roku życia (tylu muszą mieć w chwili składania wniosku).

Te przepisy nie są do końca sprawiedliwe. A co z pełnymi energii, pomysłowymi osobami, które przekroczyli 30 lat oraz mają świetnie przygotowany biznesplan? Czy one nie są młode? Według prawnej definicji nie, więc nawet, jeżeli bardzo zapragną otworzyć własną działalność gospodarczą, będą musieli obejść się smakiem.

Nie tylko urząd pracy

Bezrobotni i młodzi ludzie – spełniający kryterium wiekowe, mogą udać się po pomoc również do innych instytucji. Dotacje przyznają bowiem Lokalne Grupy Działania oraz Unia Europejska. Co ciekawe, w przypadku tej pierwszej opcji, pieniądze otrzymają też osoby obecnie pracujące.

Jeżeli chodzi o najczęściej wybierany urząd pracy, to wmyślono w nim różne tryby naborów wniosków (np. konkursowy oraz przez cały rok). Przyszły właściciel firmy dowie się, czy przyznano mu dofinansowanie w czasie maksymalnie do 30 dni od daty złożenia dokumentów.

Unijna procedura trwa dłużej, bo 2-3 miesiące. Z kolei wspomniana dotacja z LGD rozstrzygana jest nawet do 8 miesięcy. Dlaczego aż tyle czasu? Wniosek i biznesplan jest tutaj dokładniej oceniany w dwóch etapach.

Jaka kwota będzie przyznana?

A teraz najważniejsze informacje. Dotacje dla młodych przedsiębiorców wynoszą obecnie od około 16 000 do 29 000 zł, czyli maksymalnie są 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia. Równie pokaźną kwotę gwarantują przepisy unijne, bo nawet 27 000 zł. Mało tego, na start uzyska się dodatkowe wsparcie w formie tak zwanego dofinansowania pomostowego i miesięcznego – od 1 000 do 2 100 zł.

Bardzo zadowoleni będą także ludzie, którzy skorzystali z oferty Lokalnej Grupy Działania. Tutaj kwota dotacji jest jeszcze bardziej kusząca. Wynosi bowiem aż 50 000 zł, ale zdarza się, że można wystarać się o 100 000 zł. Tak duża suma wypłacana jest w 2 transzach (80% wartości dotacji i kolejne 20% zaraz po zrealizowaniu biznesplanu).

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?