Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse

Ile można wpłacić gotówki do banku bez kontroli?

Data publikacji 27 maja 2022


Wiele osób zastanawia się, ile można wpłacić gotówki do banku bez kontroli 2020. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami dokonywania wpłat.

Jakie kwoty zgłasza bank?

Wpłaty realizowane na rachunek bankowy nie zawsze są ręcznie weryfikowane przez pracowników banku. Sprawdzanie poszczególnych transakcji odbywa się jedynie, jeśli przekroczą one kwotę piętnastu tysięcy euro, co w przeliczeniu oznacza około sześćdziesięciu pięciu tysięcy złotych i zależne jest od aktualnych kursów walut. Każda wpłata pieniędzy powyżej tej kwoty jest sprawdzana przez bank, dlatego może istnieć konieczność udowodnienia legalności pochodzenia posiadanych środków pieniężnych.

Czy urząd może sprawdzić konto?

Konto bankowe jest własnością użytkownika, jednak bank ma do niego nieustanny podgląd. Dlatego mogą być przez niego sprawdzane zarówno transakcje przychodzące, jak i wychodzące z danego konta. Urząd skarbowy również ma możliwość sprawdzenia prywatnego konta, o ile istnieją ku temu przesłanki. Wśród danych przekazywanych przez banki do urzędów skarbowych można wskazać ilość kont posiadanych przez podatnika, wyciągi z poszczególnych rachunków, a także umowy kredytowe i pożyczkowe, które zostały zawarte przez podatnika. Jednak pierwszym krokiem całego procesu zawsze jest żądanie ujawnienia danych skierowane wprost do podatnika. Jeśli nie złoży on wyjaśnień to w następnej kolejności zobowiązany jest do tego bank.

Wysoka wpłata na rachunek własny

Bardzo często zdarza się tak, że wysokich wpłat dokonuje się na rachunek własny. Taki stan rzeczy może być związany z różnymi sytuacjami, na przykład uzyskanie środków ze sprzedaży, otrzymaniem pieniędzy od rodziny lub innymi. Jednak wysoka wpłata na rachunek własny również może być sprawdzona przez bank, podobnie jak każda inna. Dlatego warto zadbać o to, aby wpłacana kwota nie przekroczyła piętnastu tysięcy euro. Bank może wziąć pod uwagę również kilka mniejszych transakcji, ponieważ tak działają algorytmy bankowe.

Podatek od wpłaty

Pieniądze, które są wpłacane na konto bankowe, w niektórych przypadkach muszą zostać opodatkowane. Dotyczy to w szczególności sytuacji związanych z darowiznami, a także otrzymywaniem prezentów z okazji ważnych wydarzeń, takich jak urodziny, komunie lub śluby. Wysokość dodatkowych opłat do urzędu skarbowego określona została w ustawie o podatku od spadków i darowizn, dlatego warto się z nią zapoznać przed wykonaniem wpłaty na konto w poszczególnych przypadkach.

Wszczęcie postępowania

W przypadku odnotowania wpłaty na konto w wysokości, która przekracza piętnaście tysięcy euro, może zostać wszczęte postępowanie ze strony urzędu skarbowego. Urząd skarbowy jest automatycznie informowany przez bank o każdej takiej wpłacie, dlatego postępowanie jest wszczynane z urzędu. W jego ramach urząd skarbowy stara się wyjaśnić źródło pochodzenia pieniędzy, a także jego legalność. Dlatego warto zgromadzić niezbędne dokumenty, które będą stanowiły potwierdzenie uzyskania pieniędzy z w pełni legalnych źródeł. Dowiedz się więcej: lokatowy-klub.pl

Mniejsze wpłaty

W celu ominięcia zabezpieczeń bankowych możliwe jest dokonywanie mniejszych wpłat cyklicznie. Regularne odstępy czasu mogą sprawić, że algorytmy bankowe nie wyłapią wpłacenia większej ilości środków pieniężnych. Jednak w niektórych przypadkach takie wpłaty także mogą być uznane za próbę ominięcia przepisów oraz mogą zostać potraktowane jako części jednej dużej wpłaty. Warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę w przypadku konieczności wpłacania na konto większych ilości środków pieniężnych.

Sztabki złota

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?