Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse

Jak obliczyć raty kredytu? Pomoże kalkulator kredytowy

Data publikacji 30 listopada 2020


Kredyt ratalny spłacany jest w ratach, czyli w mniejszych od całości częściach. Raty kredytowe można obliczyć przed zaciągnięciem kredytu. Na tej podstawie da się ocenić, czy ich wysokość będzie dopasowana do możliwości finansowych kredytobiorcy. Jak obliczyć raty kredytu?

Hipoteczny, samochodowy, konsumpcyjny, czyli gotówkowy – każdy z tych kredytów oddawany jest kredytodawcy w ratach. Wysokość rat zależna jest od szeregu czynników, dlatego przy ich obliczaniu warto posłużyć się pomocnymi narzędziami jak kalkulatory kredytowe.

Od czego zależy wysokość raty kredytu?

Rata kredytu składa się z dwóch części, czyli z kapitału oraz z kosztów kredytowych. Kapitał to pożyczone pieniądze, natomiast koszty to wszystkie opłaty związane z udzieleniem kredytu.

Na wysokość raty kredytu wpływają zatem nie tylko sama kwota i okres spłaty, ale także inne czynniki, jakie związane są z przyznaniem i obsługą kredytu, na przykład odsetki, prowizja, ubezpieczenie, typ rat (równe, malejące).

Jak obliczyć raty kredytowe?

Kiedyś raty kredytowe wyliczane były ręcznie za pomocą skomplikowanych wzorów. Teraz nie jest to już konieczne, ponieważ do wykonania obliczeń stosowane są komputery. Na podstawie odpowiednich algorytmów mogą one błyskawicznie skalkulować koszty kredytu, całkowitą kwotę do spłaty, a także wysokość rat.

Wyliczanie rat kredytowych nie jest przy tym zarezerwowane dla pracowników banków. Każdy z nas może wykonać wyliczenia samodzielnie. Jak obliczyć raty kredytu? W tym celu warto zastosować internetowy kalkulator kredytowy.

Czym jest kalkulator kredytowy?

Kalkulatory kredytowe to narzędzia dostępne na stronach internetowych, do których można otrzymać łatwy, bezpłatny dostęp za pomocą przeglądarki internetowej.

Z kalkulatorów można skorzystać bezpośrednio na stronach kredytodawców – banków i innych instytucji. Wtedy najczęściej odnoszą się one do konkretnego produktu prezentowanego na stronie, na przykład kredytu gotówkowego.

Także dostępne są kalkulatory ogólne, z których można skorzystać w celu wyliczenia kosztów każdego kredytu, pożyczki udzielanych przez różne instytucje.

Jak korzystać z kalkulatora kredytowego?

Skalkulowanie wysokości raty za pomocą kalkulatora kredytowego jest bardzo proste. Potrzebne są tylko podstawowe dane. Zatem, jak obliczyć raty kredytu z pomocą kalkulatora online?

W kalkulatorze kredytowym podaje się poniższe dane:
– kwota kredytu,
– okres spłaty kredytu,
– wysokość prowizji,
– oprocentowanie kredytu,
– inne koszty kredytowe,
– rodzaj rat.

Po wpisaniu lub wybraniu na suwakach odpowiednich informacji kalkulator natychmiast wykona obliczenia i pokaże wysokość raty, a także inne informacje, w tym całkowity koszt kredytu, pełną sumę do oddania, liczbę wszystkich rat.

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?