Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

Objawy przepracowania – objawy i skutki

Data publikacji 24 grudnia 2020


Przepracowanie jest bardzo powszechnym problemem, który rzadko jest traktowany z należytą powagą. Zbyt duże wymagania wobec siebie, duży nakład pracy przy małej rezerwie czasowej, strach przed niezadowoleniem przełożonych czy dążenie ponad siły do awansu – to są tylko nieliczne ogniwa zapalne skutkujące przepracowaniem się. 

Objawy przepracowania często są trudne do wykrycia w początkowych etapach rozwoju, jednak rozpoznanie ich na wczesnym etapie jest bardzo ważne, by móc zahamować problem w odpowiednim momencie. 

Główne skutki przepracowania

Pierwszym objawem związanym z przepracowaniem jest stres i presja czasu, która nie pozwala zasnąć w nocy. W głowie nawarstwiają się czarne scenariusze i dręczące myśli, w efekcie pojawiają się koszmary. Po takiej nocy człowiek wstaje do pracy zmęczony i cały dzień zmaga się z brakiem energii. 

W ten sposób tworzy się kolejny objaw przemęczenia – problem z koncentracją. Niska jakość snu i całodzienne zmęczenie prowadzi do trudności ze skupieniem uwagi i zebraniem myśli, a to kolei prowadzi do braku efektywności w pracy. Wykonywanie zadań umysłowych w takim stanie uniemożliwia znajdowanie rozwiązań i kreatywnych pomysłów potrzebnych do wykonania swoich zobowiązań. 

Brak snu i poświęcanie dużej ilości czasu, która nie przekłada się na wydajność w pracy, prowadzi do rozdrażnienia, zdenerwowania, a nawet agresji. Długotrwałe utrzymanie się takiego stanu przyczynia się do podwyższenia ciśnienia czego efektem są różne choroby – zawał serca, udar mózgu czy inne choroby układu krążenia. 

Objawy poboczne przepracowania

Brak efektywności w pracy powoduje również gorączkowe próby nadrobienia zaległości. Próby wykonania obowiązków pod presją czasu nie sprzyjają zdrowemu odżywianiu się i człowiek pada ofiarą szybkiego zapełnienia żołądka produktami dostępnymi na wyciągnięcie ręki – tabliczka czekolady łapana w biegu, fast food trzymany w jednej ręce, podczas kiedy druga odpisuje na e-maile. 

Problem z zaburzeniem odżywiania się może również pójść w drugą stronę. Stres i presją czasu utrzymują żołądek w skurczu i braku apetytu – co prowadzi do niedożywienia, omdleń, anemii i innych chorób niedowagi. 

Ciągłe zdenerwowane, brak czasu i energii do życia odbija się na życiu prywatnym – związkach i rodzinie. Nawarstwianie problemów może prowadzić do ucieczki w alkohol i inne środki odurzające. 

Rozwiązanie
Ważne jest, by w odpowiednim czasie nie dopuścić do przepracowania, w tym celu warto trzymać się granicy między życiem prywatnym i zawodowym. Nauczyć się, że efektywna praca to efektywny odpoczynek i znajdować czas również na przyjemności niezwiązane z pracą.

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?