dlug.org.pl

Biznes IT Marketing

Praca

Samozatrudnienie – wady i zalety

Każdy pracujący na etacie choć raz marzył, by być swoim własnym szefem, móc rozpoczynać i kończyć pracę o dowolnej porze i cieszyć się urlopem, kiedy tylko przyjdzie na to ochota. Czy jednak tak właśnie wygląda samozatrudnienie? Warto przeanalizować wszystkie jego plusy i minusy, by w razie konieczności podjąć świadomą decyzję.

Na czym polega samozatrudnienie?

Samozatrudnienie to inaczej prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Poza samą kwestią prowadzenia firmy, świadczenia usług czy wytwarzania produktów, osoba prowadząca taką działalność jest również zobowiązana do samodzielnego prowadzenia rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy urzędem skarbowym, choć nie oznacza to, że musi wykonywać te rozliczenia samodzielnie. Możliwe jest powierzenie prowadzenia tych rozliczeń wybranej firmie księgowej. Działalność prowadzona jest jednak na rachunek własny przedsiębiorcy, ponosi on również pełną odpowiedzialność za swoje działania. Wielu osobom praca w ramach samozatrudnienia kojarzy się z wolnością i swobodą. Z pewnością w przypadku niektórych zawodów tak jest, jednak co do zasady, samozatrudnienie to duże wyzwanie.

Jakie są wady i zalety samozatrudnienia?

Rozważając rezygnację z tak zwanej „pracy na etacie”, która dla wielu osób, zwłaszcza po latach takiej formy pracy, wydaje się być uciążliwa i ograniczająca swobodę, planując w to miejsce samozatrudnienie, warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi konsekwencjami takiej decyzji. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że samozatrudnienie wady i zalety posiada, ale tylko dobra ich znajomość pozwoli ocenić, czy przeważają w nim plusy, czy minusy. Do zalet zdecydowanie należy możliwość podejmowania samodzielnych decyzji o kierunku rozwoju własnego przedsiębiorstwa, zatrudnieniu, wyborze klientów, czy choćby o tak prozaicznych kwestiach, jak godzina rozpoczęcia pracy. Jednocześnie samodzielność ta ma swoją drugą stronę – jest to całkowita odpowiedzialność za sytuację firmy. Pozyskanie klientów bywa trudne, zwłaszcza w przypadku działania o silnie rozwiniętej konkurencji. Zatrudnienie pracowników wiąże się z kosztami, których świadomości nie mają zazwyczaj zatrudnieni na etacie. Warto mieć też świadomość, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą odpowiadają za zobowiązania swojej firmy całym swym majątkiem – również prywatnym. Są to poważne kwestie, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o złożeniu wypowiedzenia. Może bowiem okazać się, że zaleta w postaci swobody i wolności to nie wszystko.