Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

Sposoby na efektywne zarządzanie czasem

Data publikacji 25 grudnia 2020


Doba dla każdego trwa tyle samo, mimo to kiedy dzień się kończy, grupa A wciąż nie zrobiła nawet połowy zadań, których miała dopełnić, podczas kiedy gruba B wykonała swoje obowiązki już w połowie dnia i resztę popołudnia oraz wieczór mogła przeznaczyć na przyjemności. Jak to się stało? Otóż grupa B zastosowała z powodzeniem efektywne zarządzanie czasem. 

Hierarchia zadań 
Zaczynając planowanie, bardzo ważne, jest, by prawidłowo określić swoje cele – powinny być zapisane jasno, konkretne i możliwie krótko. Kiedy już wszystkie cele będą gotowe, należy je posegregować od najważniejszych do nieważnych, na liście muszą się również znaleźć przyjemności i czas na wypoczynek. Przerwy są bardzo ważne, bo to właśnie one wpływają na efektywność, dzięki której organizacja pracy jak i sama praca jest wykonywana rzetelnie i spokojnie. Za efektywną przerwą idzie efektywna praca, dlatego bardzo ważne jest, żeby przerwa relaksowała i uspokajała – może to być sport, słuchanie muzyki czy cokolwiek innego co pozwala się na chwilę odciąć od pracy i zająć mózg czymś innym.

Skupienie
Podczas wykonywania pracy warto trzymać się jednej bardzo ważnej zasady skupienia się na jednej czynności. Częstym błędem, który wydłuża czas pracy, jest rozpraszanie się poprzez zajmowanie się kilkoma rzeczami na raz – jeśli jest prowadzona rozmowa, nie odpowiada się na e-maile i nie przegląda portali społecznościowych. Skupienie się na jednej rzeczy pozwoli zakończyć czynność o wiele szybciej i dokładniej, co przełoży się na oszczędności czasu i lepszej organizacji.

Odkładanie na później 
Nieustanne odkładanie rzeczy na później zawsze kończy się efektem gorączkowego kończenia zadań na ostatnią chwilę – przecież było tak dużo czasu, co się z nim stało? Kiedy zadanie ma bardziej odległy termin realizacji, a jest trudne, wymagające, nieprzyjemne czy po prostu mało ekscytujące chętnie jest odwlekane na później. W pewnym momencie okazuje się, że czas nagle gdzieś uciekł i presja czasu zmusza do gorączkowego wykonania pracy natychmiast. 

Określenie czasu, w jakim ma być wykonany cel podczas ustalania hierarchii zadań, pomoże wyeliminować powyższy problem. Warto jednak pamiętać, by zawsze zostawić sobie jakiś czas bonusowy na pewne nieprzewidziane okoliczności. 

Złodzieje czasu
Rozmowy towarzyskie, portale społecznościowe, filmy i wiele innych wypełniaczy czasu potrafi zamienić przyjemność, która miała być  z założenia chwilą w wielogodzinne marnowanie czasu. Warto na czas realizacji planów trzymać pokusy z daleka od siebie, by nie dały szansy wciągnąć w ryzykowną pętlę czasową.

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?