Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty

Jak być dobrym kierownikiem dla zespołu

Data publikacji 16 listopada 2020


Zarządzanie zespołem ludzi to nie lada wyzwanie. Bycie kierownikiem wymaga posiadania pewnych cech osobowości, kompetencji z danej dziedziny, ale też wiedzy, która dotyczy szeroko rozumianych zagadnień związanych z zasobami ludzkimi. Jak być dobrym kierownikiem? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które stoją przed nowymi wyzwaniami na swojej ścieżce kariery. Poniżej kilka wskazówek i podpowiedzi dla osób, które chciałyby być bardziej skuteczne w roli osób nadzorujących pracę zespołów.

Jak być dobrym kierownikiem?

Dobry kierownik musi ufać swoim ludziom. To tak naprawdę podstawa. Oczywiście, aby mieć zespół, który doskonale sprawdza się w realizacji zadań, w sytuacjach podbramkowych i wtedy, gdy pojawia się stres, trzeba go wcześniej zbudować. Dobór ludzi do zespołu, umiejętność oceny ich osobowości, cechy charakteru, ale też umiejętności praktycznych i kompetencji, to bardzo ważna sprawa. Przychodzi ona wraz z praktyką.stworzenie efektywnego zespołu pozwala na delegowanie zadań, a zatem na wyznaczanie konkretnych czynności każdemu z członków. Wbrew pozorom przecież dobry kierownik nie robi wszystkiego sam. Jest menadżerem, organizatorem, nadzoruje przebieg prac i scala wszystko do kupy. Daje szansę na wykazanie się ludziom, pozwala im na podejmowanie pewnych decyzji w ramach ich kompetencji. ważne jest to, że osoba na stanowisku kierowniczym dba nie tylko o realizację celów firmy, ale też pozwala rozwijać się pracownikom. W ten sposób buduje zespół zaangażowany, w którym rotacja jest mniejsza. Jeżeli pracownicy mogą zaspokajać swoje potrzeby związane z rozwojem zawodowym i pracą, rzadziej decydują się na zmianę firmy.

Jak skutecznie egzekwować wykonanie zadań?

Kierownicy odpowiadają przed swoimi kierownikami za realizację celów. Te najczęściej związane są z zarabianiem. Firma musi na siebie zarobić, każdego miesiąca trzeba zrealizować odpowiednie zadania. To rolą kierownika jest egzekwowanie pewnych wyników od pracownika. Trzeba się tego nauczyć. To, co w tym pomaga, to niemieszanie ról, w jakich funkcjonuje kierownik. jeśli jest się kierownikiem, to jednocześnie naprawdę trudno być po prostu przyjacielem z pracy. Nie chodzi o to, aby osoby na stanowiskach menedżerskich nie wchodziły w bliższe relacje czy kontakty ze swoją załogą. Muszą jednak wyważyć to, jak blisko będą trzymać się ze swoimi ludźmi. Im bardziej te relacje są koleżeńskie, tym trudniej być po prostu w roli kierownika nadzorującego, wymagającego i egzekwującego. Warto o tym pamiętać, gdy kształtuje się swoją rolę i miejsce w zespole.

Sztabki złota

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?