Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle spadek

Postępowanie spadkowe – kiedy ma miejsce i jak przebiega?

Data publikacji 16 kwietnia 2021

Wiedza Polaków na temat dziedziczenia i prawa spadkowego nie jest duża, dlatego też w momencie śmierci osoby bliskiej dochodzi do wielu nieporozumień, które prowadzą do licznych problemów rodzinnych. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć Ci tematykę postępowań spadkowych – sprawdźmy, kiedy mają miejsce i jaki jest ich przebieg.

Czym jest postępowanie spadkowe i kiedy ma miejsce?

Postępowanie spadkowe jest niezbędne, by móc dysponować odziedziczonym majątkiem – i to bez względu na fakt, czy został on odziedziczony ustawowo, czy zgodnie z wolą zmarłego, wyrażoną w testamencie. Jako spadkobiorca masz prawo przyjąć albo odrzucić spadek w okresie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Należy złożyć stosowne oświadczenie podpisane przez notariusza (https://fixly.pl/kategoria/notariusz)  – jeżeli tego nie zrobisz, odziedziczysz cały majątek spadkodawcy wraz z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, a więc ewentualnymi długami zmarłego, które w niektórych przypadkach mogą być nawet większe niż wartość majątku, jakim dysponował.

Postępowanie ma więc na celu potwierdzenie nabycia spadku i odbywa się zawsze wtedy, gdy w skład masy spadkowej wchodzą nieruchomości, ruchomości, środki na rachunku bankowym, akcje czy obligacje. W przypadku problemów z ustaleniem spadku, wynikających zwykle z braku testamentu i rodzinnych nieporozumień, które mają w takiej sytuacji miejsce dość często, to sąd musi określić spadkobierców, a także ich udział w spadku. Sprawa sądowa może trwać nawet kilka miesięcy.

Postępowanie spadkowe a testament

Oczywiście postępowanie spadkowe będzie o wiele mniej czasochłonne, kiedy osoba zmarła pozostawiła testament i jasno określiła w nim swoich spadkobierców, a także majątek, jaki dziedziczą. Co prawda w praktyce może okazać się, że spadkobiercy ustawowi, którzy nie zostali ujęci w testamencie, będą niezadowoleni z takiego obrotu sprawy i spróbują podważyć testament, jednak jest to stosunkowo rzadka sytuacja. 

Warto pamiętać, że nawet jako spadkobierca testamentowy masz obowiązek zapłacenia zachowku tym spadkobiercom ustawowym, którzy nie zostali ujęci w dokumencie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w testamencie spadkodawca wydziedziczył dane osoby – jeżeli argumentacja jest wystarczająca i nie zostanie w jakikolwiek sposób podważona, nie będą one miały prawa do zachowku.

Jaki jest podatek od spadku?

Warto również wziąć pod uwagę, że od pozyskanego spadku w większości przypadku trzeba odprowadzić stosowny podatek. Jeżeli chodzi o najbliższą rodzinę, a więc małżonków, rodziców i dzieci, jest to najniższy próg (7%), a w przypadku dalszej rodziny wyższy (12%). Jeżeli spadkobiercami są osoby całkowicie obce, będą musiały zapłacić aż 20% podatku od otrzymanego spadku.

Oczywiście istnieje możliwość ubiegania się o ulgę podatkową, która zwalnia z obowiązku płacenia takiego podatku – należy jednak pamiętać, by stosowny wniosek złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia przyjęcia spadku.

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?