Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse rachunek za prąd

Jak obniżyć rachunki za prąd w 2022 roku?

Data publikacji 23 sierpnia 2022

Wysokie opłaty za prąd potrafią przysporzyć wiele zmartwień. Dlatego też ludzie przygotowują się na oszczędzanie energii w 2022, ze względu na duże podwyżki kosztów. Poznaj ceny prądu w 2022 roku i sprawdź, jak obniżyć rachunki za prąd, jednocześnie nie obniżając komfortu swojego życia.

Wzrost rachunków za prąd w 2022

Z roku na rok rachunki za prąd rosną. Rok 2022 nie był wyjątkiem. Ponadto wzrost cen za tą usługę szacuje się na ok. 24%. Jest więc to ogromna podwyżka! Warto zaznaczyć, że najmniej jednak odczują to osoby, które w swoim gospodarstwie domowym zużywają mało energii. Natomiast osoby, u których zużycie energii jest większe bardziej zauważą i odczują różnicę tych kosztów.

Ile kosztuje 1 kWh prądu w 2022 roku?

Na początku, czym jest kWh? Jest to skrót od Kilowatogodziny, dzięki której podaje się zużycie energii. Jednostka ta podaje nam informacje, ile prądu zużywa urządzenie, o mocy 1000 W w ciągu jednej godziny.

Ile kosztuje 1 kWh prądu w 2022 roku? Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od taryfy, której używamy. Szacuje się, że kwota ta znajduje się w granicy 70-80 groszy za 1 kWh. Dla przykładu jedna żarówka o mocy 100 W, zaświecona 12 godzin, w ciągu 30 dni robi nam koszta ok. 26,5 zł. Jak często zapominasz gasić światło?

Wysoki rachunek za prąd w 2022 roku z pewnością sprawia, że wiele osób zaczyna zapoznawać się z tematem obniżenia rachunków i nic w tym dziwnego! Dowiedz się więcej o sposobach na oszczędzanie energii w 2022 na stronie https://nexu.pl/jak-obnizyc-rachunki-za-prad-w-2022-roku/  i spraw, że twoje rachunki nie będą wpływać na jakość twojego życia.

Dlaczego cena za prąd rośnie?

W ostatnim czasie ceny energii są rekordowe. Dlaczego tak się dzieje? Podłoże jest złożone i można do niego zaliczyć m.in.:

  • większy popyt na energię po epidemii koronawirusa,
  • wzrost ceny węgla,
  • wzrost cen gazu,
  • zbliżający się sezon grzewczy sprawia, że wzrasta potrzeba oszczędzania węgla,
  • duże ceny surowców,
  • polska energetyka jest obciążona przez koszt zakupu zakresu uprawnień do emisji CO2.

Rachunki za prąd w 2023 – prognozowanie

Wzrost rachunków za prąd w 2022 był ogromny, ale co z 2023 rokiem? Czy ceny będą jeszcze wyższe? Prawdopodobnie tak. Wiąże się to z tym, że opłaty za emisję CO2 stale rosną. Dodatkowo cena węgla, który jest głównym surowcem przy produkcji prądu, jest ciężka obecnie do prognozowania, ponieważ wciąż trwają negocjacje. 

Jak obniżyć rachunki za prąd w 2022 roku – podsumowanie

Oszczędzanie energii w 2022 stale się rozwija i zdobywa większą popularność. Dzięki temu możemy pomniejszać koszta wydane na wodę, ciepło i energię. Korzyścią jest to nie tylko dla naszego portfela, ale i również dla środowiska, w którym żyjemy. Dlatego warto!

nieruchomość

Redakcja dlug.org.pl

Dzięki wiedzy zawartej na łamach portalu Dług znacznie efektywniej będziesz zarządzał swoimi finansami osobistymi. Dowiesz się także ciekawych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy i marketingu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?