Jak obniżyć rachunki za prąd w 2022 roku?
Data publikacji 23 sierpnia 2022Wysokie opłaty za prąd potrafią przysporzyć wiele zmartwień. Dlatego też ludzie przygotowują się na oszczędzanie energii w 2022, ze względu na duże podwyżki kosztów. Poznaj ceny prądu w 2022 roku i sprawdź, jak obniżyć rachunki za prąd, jednocześnie nie obniżając komfortu swojego życia.
Wzrost rachunków za prąd w 2022
Z roku na rok rachunki za prąd rosną. Rok 2022 nie był wyjątkiem. Ponadto wzrost cen za tą usługę szacuje się na ok. 24%. Jest więc to ogromna podwyżka! Warto zaznaczyć, że najmniej jednak odczują to osoby, które w swoim gospodarstwie domowym zużywają mało energii. Natomiast osoby, u których zużycie energii jest większe bardziej zauważą i odczują różnicę tych kosztów.
Ile kosztuje 1 kWh prądu w 2022 roku?
Na początku, czym jest kWh? Jest to skrót od Kilowatogodziny, dzięki której podaje się zużycie energii. Jednostka ta podaje nam informacje, ile prądu zużywa urządzenie, o mocy 1000 W w ciągu jednej godziny.
Ile kosztuje 1 kWh prądu w 2022 roku? Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od taryfy, której używamy. Szacuje się, że kwota ta znajduje się w granicy 70-80 groszy za 1 kWh. Dla przykładu jedna żarówka o mocy 100 W, zaświecona 12 godzin, w ciągu 30 dni robi nam koszta ok. 26,5 zł. Jak często zapominasz gasić światło?
Wysoki rachunek za prąd w 2022 roku z pewnością sprawia, że wiele osób zaczyna zapoznawać się z tematem obniżenia rachunków i nic w tym dziwnego! Dowiedz się więcej o sposobach na oszczędzanie energii w 2022 na stronie https://nexu.pl/jak-obnizyc-rachunki-za-prad-w-2022-roku/ i spraw, że twoje rachunki nie będą wpływać na jakość twojego życia.
Dlaczego cena za prąd rośnie?
W ostatnim czasie ceny energii są rekordowe. Dlaczego tak się dzieje? Podłoże jest złożone i można do niego zaliczyć m.in.:
- większy popyt na energię po epidemii koronawirusa,
- wzrost ceny węgla,
- wzrost cen gazu,
- zbliżający się sezon grzewczy sprawia, że wzrasta potrzeba oszczędzania węgla,
- duże ceny surowców,
- polska energetyka jest obciążona przez koszt zakupu zakresu uprawnień do emisji CO2.
Rachunki za prąd w 2023 – prognozowanie
Wzrost rachunków za prąd w 2022 był ogromny, ale co z 2023 rokiem? Czy ceny będą jeszcze wyższe? Prawdopodobnie tak. Wiąże się to z tym, że opłaty za emisję CO2 stale rosną. Dodatkowo cena węgla, który jest głównym surowcem przy produkcji prądu, jest ciężka obecnie do prognozowania, ponieważ wciąż trwają negocjacje.
Jak obniżyć rachunki za prąd w 2022 roku – podsumowanie
Oszczędzanie energii w 2022 stale się rozwija i zdobywa większą popularność. Dzięki temu możemy pomniejszać koszta wydane na wodę, ciepło i energię. Korzyścią jest to nie tylko dla naszego portfela, ale i również dla środowiska, w którym żyjemy. Dlatego warto!